Konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica
Bosne i Hercegovine

nedjelja, 26. 04. 2026.

  • Naslovna
  • O konferenciji
  • Redovničke ustanove
  • Povjerenstva
  • Redovnički dan
  • Aktualnosti
  • Riječ i život

23.10.2025

Jubilarno hodočašće mira i nade

Na jubilarnom hodočašću u Rimu od 8. do12. listopada 2025., uime KVRPP BiH sudjelovala je s. Augustina Matijević, predsjednica Konferencije. Donosimo izvješće o tom hodočašću.

U organiziraciji Dikasterija za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života na jubilarnom hodočašću u Rimu od 8. do12. listopada 2025., uime Konferencije viših redovničkih poglavara i poglavarica BiH sudjelovala je s. Augustina Matijević, predsjednica Konferencije. U nastavku donosimo izvješće o tom hodočašću.

„Budući da sam putovala u Rim dan ranije, tako se lijepo posložilo da sam sudjelovala na sv. Misi na Trgu sv. Petra, povodom nacionalnog jubilarnog hodočašća Hrvata. Bila je to prva sv. Misa slavljena na hrvatskom jeziku na vanjskom oltaru. Sam papa Leon XIV je blagoslovio okupljene i cijeli hrvatski narod. Poručio nam je da budemo kvasac mira, dobra i nade u ovom svijetu koji je pun nasilja i ratova. Također je pohvalio kršćansko svjedočanstvo hrvatskog naroda, govoreći da vjera raste i jača kad se dijeli, misleći na naše pretke koji su nam tu vjeru prenijeli. Ujedno nam je dao zadaću da prenosimo našim mladima evanđeoske vrijednosti, da držimo pogled usmjeren uvijek na Krista. Blagoslovio nas je i preporučio cijeli hrvatski narod zaštiti Najvjernije odvjetnice Kraljici Hrvata.

Naš jubilarni hod smo započeli procesijom duž cijele ulice Via delle Conciliazone. Bio je poseban osjećaj nositi jubilejski križ, hoditi u molitvi i razmišljanju za tim križem do svetih vrata baizlike sv. Petra. Prolaskom kroz sveta vrata, dočekala su nas mjesta pripravljena za  bdijenje. Kroz sat vremena molitve i bdjijenja vodio nas je mons. Angel Fernandez Artime, proprefekt Dikasterija za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života.

Drugog dana Jubileja obilježen je sv. Misom sa sv. ocem Leonom XIV. na trgu sv. Petra. Papa je naglasio da je osobama posvećenog života važno tražiti a ne zahtijevati i bit poslušni Božjem djelovanju.  Napomenuo je također da nas povijest uči da iz autentičnog iskustva Boga uvijek izviru velikodušni poticaji ljubavi, kao što je to u životima utemeljitelja i utemeljiteljica. Na kraju je podsjetio: „Sačuvajte jedostavnost “najmanjih” iz Evanđelja. Znajte je pronaći u unutarnjem i iskrenijem odnosu s Kristom, ili s braćom. Ne trudite se ući u broj “mudrih i umješnih” kojima su te tajne skrivene. Budite uistinu siromašni, krotki, gladni svetosti, milosrdni, čista srca – oni, zahvaljujući kojima će svijet upoznati Božji mir.”

Popodnevni sati bili su ispunjeni predviđenim programom. U večernjim satima, na tri trga bio je organiziran dijalog s ljudima u gradu, krik siromaha, zaštita okoliša i solidarnost.

Petak je započeo razmišljanjem o Nadi, zatim euharistijsko slavlje, ples, slika riječ. Predavanje o nadi je imao p. Giacoma Costa SJ. Prijepodnevni susret završio je posjetom pape Leona XIV. i nagovorom. Poslijepodne je organizirano tako da su sudionici podijeljeni u skupine, rad u grupama tijekom kojeg je svaki sudionik imao priliku govoriti o nadi i uspjesima i problemima, nakon toga, svaki je sudionik iznio što ga se dojmilo kod ostalih, dok je slušao njihovo izlaganje. Što je Duh Sveti progovorio baš njemu. Na kraju je svaka skupina trebala napisati molitvu koja je proistekla iz rada u grupama.

Tijekom večeri od 20 do 21 sat bila je organizirana molitva za mir na trgovima grada Rima.

Subota je ostavljena za temu Mira, s. Tereza Maya CCVI nas je vodila cijelo jutro kroz svoja razmišljanja na temu mira. Ručak smo dobile kao launch box koji smo morali ići vani na stepenice ili pločnike i pojesti. Nakon ručka i kratkog predaha, popodne je bilo predviđeno za  razmišljanje o nadi i miru.

Službeni završetak je bio u bazilici sv. Pavla izvan zidina, prolaz kroz sveta vrata, molitva i zatvaranje jubileja.

Koliko god je ovo hodočašće bilo jako naporno, toliko je donijelo duši velike plodove radosnih susreta, ramišljanja, nade da ovaj i ovakav život još uvijek oduševljava mlade ljude i ima smisla. Bogu hvala za sve milosti“, zaključeno je u izvješću.

(KVRPP BiH)

 

Aktualnosti

  • Vijesti
  • Najave
  • Teme
  • Poruke i poslanice
  • Ispiši
  • Pošalji e-mail
  • Word dokument
LOKACIJA

KONTAKT

Konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica BiH

Kaptol 32
71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina

Tel: +387 33 259 005
Fax: +387 33 259 006

NEWSLETTER

Unesite svoju e-mail adresu i prijavite se na Newsletter.

E-MAIL


* Sva polja su obvezna


Design by Creative 24/7

Copyright © 2026. Konferencija viših redovničkih poglavara i poglavarica