05.01.2015
S. Mirjam Filipović primila misijski križ i odlazi na Haiti
Misijski križ s. Mirjam Filipović, Služavki Kristovoj, predao je nadbiskup Hranić tijekom misnog slavlja u župi sv. Josipa Radnika u Slavonskom Brodu.
U povodu odlaska s. Mirjam Filipović - redovnice Služavke Kristove u misije na Haiti, nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić predvodio je u slavonskobrodskoj župi sv. Josipa Radnika misno slavlje u nedjelju 4. siječnja 2015. s početkom u 10 sati te s. Mirjam predao misijski križ. Na Misi su koncelebrirali uz domaćeg župnika Matu Matasovića i ravnatelji Papinskih misijskih djela don Antun Štefan - iz Hrvatske i don Ivan Štironja -iz BiH, te Jakov Filipović (brat s.Mirjam), Tomislav Karavidović i domaći sin o. Marijan Zubak, CPPS. Nazočne su bile i provincijalne glavarice sestara Služavki Kristovih - s. Agnes Šimić i Služavki Maloga Isusa sarajevske provincije - s. Admirata Lučić, kao i redovnice iz tih dviju zajednica.
s. Mirjam Filipović je prva Hrvatica koja iz svoje redovničke zajednice, početkom veljače ove godine odlazi u misije na Haiti, jednu od najsiromašnijih zemalja na svijetu. Tamo će se pridružiti dvjema redovnicama Služavkama Maloga Isusa s. Liberiji Filipović i s. Ani Uložnik koje su prije godinu dana započele djelovanje u hrvatskom domu za djecu bl. Alojzija Stepinca, smještenom u glavnom gradu HaitiaPort-au-Prince, skrbe za pedesetak djece, koja su ostala bez roditelja.
Tijekom Euharistijskog slavlja govoreći o poslanju redovnika i redovnica u Crkvi u ovoj godini koju je papa Franjo proglasio Godinom posvećenog života, nadbiskup Hranić u svojoj je homiliji naglasio da su Bogu posvećene osobe samom svojom egzistencijom i pojavom, svojim redovničkim odijelom i stilom života, Božja riječ upućene ovome svijetu, te trajni vidljivi znak Božjeg traženja čovjeka i Božje želje za prisutnošću u svijetu, u povijesti i u čovjeku. Citirajući svetoga papu Ivana Pavla II. koji je prigodom svoga apostolskog pohoda Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji rekao da misije nisu nekakav „dodatak“ kršćanskom pozivu, nego naprotiv, kršćanski je poziv po svojoj naravi misionarski, poziv na apostolat. Nadbiskup Hranić je vjernicima poručio: „Ne možemo s. Mirjam samo ispratiti, podijeliti joj misijski križ i prepustiti je njoj samoj. Ona i njezina zajednica s kojom će djelovati postaju i naša odgovornost i naša obveza. One trebaju našu duhovnu, molitvenu, ali i materijalnu podršku kako bi mogle ostvarivati svoje poslanje u daleko siromašnijoj zemlji i među ljudima u socijalno nerazvijenoj sredini“. Zahvalio je vjernicima Slavonskobrodskog dekanata što čuvaju budnom misijsku svijest i odgovornost u svojim župnim zajednicama te ih pozvao na još zauzetiji angažman.
Izvorna karizma Služavki Kristovi potječe od prvog sarajevskog nadbiskupa dr. Josipa Stadlera, koji je svoju ljubav, brigu i služenje poklonio najpotrebnijima. Među njima su prvo mjesto zauzimali: stari i napuštena djeca, kao i sva ostala sirotinja. Služeći najsiromašnijima nadbiskupa Stadlera je hrabrila i veselila Isusova izjava u Matejevu Evanđelju: “Što ste učinili jednome od ove moje najmanje braće meni ste učinili.” (Mt 25, 40) Sestre Služavke Kristove nastavljaju svoju prvotnu karizmu služeći u ljubavi, posebno se nadahnjujući primjerom Milosrdnog Samarijanca iz (Lk 25, 37). Stav milosrdnog Samarijanca zapravo je bit karizme. Prepoznati čovjeka u nevolji i pomoći mu. Isusove izgovorene riječi farizeju u prispodobi jesu geslo Družbe: “Idi pa i ti čini tako”.
s. M. Marina Perić