
14.02.2013
Proslavljen Svjetski dan bolesnika u crkvi sv. Vinka u Sarajevu
Kardinal Puljić okupljene je potaknuo da otkriju ljepotu kršćanske ljubavi, kršćanske blizine, solidarnosti, i istinske ljudske suosjećajnosti s ljudima koji trpe.
Na spomendan Gospe Lurdske, 11. veljače u crkvi Sv. Vinka Paulskog u Sarajevu Misnim slavljem, koje je u koncelebraciji s osam svećenika predvodio nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, proslavljen je Svjetski dan bolesnika.
Na početku Mise, koja je slavljena za sve bolesnike i zdravstveno osoblje, sve nazočne pozdravio je mons. Luka Kesedžić, rektor crkve sv. Vinka, koji je pozvao da se za današnji blagdan Gospi Lurdskoj svi utječemo za zdravlje duše i tijela. Ističući svećeničku skrb dušobrižništva, napomenuo je da na Misi također sudjeluju i liječnici koji se brinu za zdravlje tijela, te bolesnici, koji su došli da mole za ozdravljenje, za prihvaćanje bolesti i strpljenje u boli. Pozdravljajući sve i u ime sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga, kazao je kako su one simbol zdravstvenih djelatnika, a napomenuo je da su tu nazočni i učenici srednje medicinske škole, budući zdravstveni djelatnici. Pozdravio je na osobit način i predvoditelja Misnog slavlja kardinala Puljića, kao i braću svećenike. Ujedno je zahvalio medijima, napose Radio Mariji, putem čijih radio valova će i oni koji su u svojim domovima, možda prikovani za bolesnički krevet, imati udio i plodove ove Svete mise.
Na početku prigodne propovijedi kardinal Puljić je pozdravio sve nazočne u crkvi, kao i one koji prijenos Mise slušaju na Radio Mariji. Napomenuo je da je danas slavimo Gospa Lurdsku, onaj događaj kada se Gospa ukazala maloj Bernardici, koja ju je vidjela i opisala kako izgleda, u bjelini sa plavim pojasom, sa zlatnim ružama na nogama i zlatnim zrncima krunice koju je držala u rukama. Istaknuo je da „posebno dirljivo čitamo u časoslovu, da je Bernardica na Marijin nagovor kopala i tražila izvor i kako je doživjela da se može napiti. I upravo taj izvor bit će vezan uz tolike ljude koji će dolaziti u svetište u Lurd i tražiti utjehu duši i zdravlje tijelu. Upravo radi toga što su mnogi doživjeli uslišane svojih vapaja pa su ozdravili, blaženi papa Ivan Pavao II. uzeo je Gospin blagdan da ga proglasi kao dan bolesnika. Dan kad posebno molimo za bolesnike i zdrav djelatnike. Nije to slučajno povezano. Duševno zdravlje i tjelesno zdravlje su jako povezani. Često puta, ako čovjek doživi nutarnju utjehu i oslobođenje grijeha i primi milost, često puta to pomaže da i tijelo ozdravi“, kazao je kardinal Puljić. Dalje je naglasio da su upravo u Lurdu mnogi našli utjehu, ozdravili u duši i vratili su se, iako bolesni na tijelu, ojačani i utješeni jer im je vjera ojačana. „Blaženi Papa je vidio da ovo čovječanstvo, koje postaje sve sekulariziranje i materijalizirano i gdje je egoizam zavladao. Papa je htio da u molitvi ne sustanu za solidarnost, blizinu s onima koji trpe. A i oni koji trpe da otkriju smisao trpljenja“, kazao je kardinal Puljić.
Osvrćući se na misno Evanđelje, kardinal Puljić je istaknuo: “Vidimo Marija Majka ima oko za potrebne, na svadbi primjećuje i svoga Sina moli i upozorava: sve što traži učinite“. Pojasnio je da je upravo smisao u tome da, „oni koji su bolesni da nađu Isusa, oni koji služe bolesnima da prepoznaju Isusu, i da svi mi otkrijemo smisao trpljenja, smisao života u Isusu Kristu koji je očitovana Božja ljubav, koji je sam trpio u tijelu i nama dao hrabrosti da i mi slijedimo njega“, pojasnio je kardinal Puljić ujedno podsjetivši na Isusove riječi: „Tko hoće za mnom neka se odreče samoga sebe, uzme svoj križ i neka me slijedi!“
Podsjetivši da često ljudska riječ zastane pred trpljenjem, kazao je kako ljudi koji znaju trpjeti u vjeri i u ljubavi prema Bogu nose „jednu snagu kojom zrače, zrače dobrotom, zrače plemenitošću i zato sam pohod bolesniku doživio kao ohrabrenje. Oni imanju veliko pouzdanje. Zato nam danas treba te vjere u ovoj Godini vjere da se možemo suočiti sa svim izazovima koji život donose. Lako je tješiti kad si zdrav, a stara poslovica kaže: 'Zdrav se bolesnom ne razumije!'“ Rekavši kako je bolesniku važno biti blizu u molitvi, okupljene je potaknuo da u ovome blagdanu otkriju ljepotu kršćanske ljubavi, kršćanske blizine, solidarnosti, i istinske ljudske suosjećajnosti s ljudima koji trpe. „Ne da ih sažalijevamo, to ponižava, nego biti blizu i zajednički nositi križ. Zato i ovaj dan bolesnika nas želi odgojiti da imamo srca za čovjeka, da znamo križ osmisliti, da nikada ne izgubimo osjećaja jedni za druge“, riječi su kardinala Puljića.
Na osobit način prisjetio se onih obitelji koji imaju djecu sa potrebnim potrebama. „Bojim se da im često pristupamo sa sažalijevanjem umjesto da im pristupimo blizinom. Mi moramo sačuvati ljepotu evanđelja kakao bi pomogli čovjeku sačuvati svoje dostojanstvo“, kazao je kardinal Puljić.
Osvrćući se na vijest o odreknuću od papinske službe Svetog Oca Benedikta XVI., kazao je da se nije lako se nositi s bezdušnim svijetom koji nerijetko napada Crkvu gazeći crkvena, ali i moralna i narodna prava. Pojasnio je da Papa svojim od odreknućem od papinske službe želi, nakon svih teških trenutaka koje je Crkva imala u svojim redovima, omogućiti nekom koji ima više snage nositi sa svim poteškoćama dok će on moliti. Kardinal Puljić je ohrabrio okupljene da budu ponosni jer je Benedikt XVI. kroz osam godina službe ostavio „jedan tako svijetli trag“.
Nakon Svete mise svi su bili pozvani na domjenak na zajedničko druženje i razgovor.
Svjetski dan bolesnika ustanovio je blaženi papa Ivan Pavao II. 1992. godine, a cilj je da se javnosti ukaže na potrebe bolesnika kao i na to da im se osiguraju njihova prava i potrebna skrb, a također da se sjetimo i svih onih zdravstvenih djelatnika i svih drugi koji se brinu za bolesnike. (KTA/A.M.)